Domovská stránka  /   Zdravie a krása  /  Účinná liečba akné dospelých

Účinná liečba akné dospelých

Článok od <em>Strediska pre starostlivosť o zdravie</em>Článok od Strediska pre starostlivosť o zdravie

© Jennifer Greenwood (2022-07-21)
Účinná liečba akné dospelých Akné je častým problémom pre milióny ľudí. Dospelí muži a dospelé ženy nie sú poistení proti týmto škaredým maličkostiam, ako aj tínedžeri a mladí ľudia. Čo teda urobíte, ak si zrazu všimnete tieto červené / biele / čierne škvrny na tvári alebo tele? Aká je najlepšia účinná liečba akné dospelých?

Ľudia majú rôzne prístupy k akné dospelých. Tie niekedy závisia od ich zdravia, veku, pohlavia atď. A niekedy nie. Niektorí ľudia nevenujú žiadnu pozornosť svojmu akné a myslia si, že to zvládne a v skutočnosti sa to niekedy naozaj stane.

Príčiny akné dospelých

Príčiny akné dospelých môžu byť rovnako rozmanité ako veľkosti týchto škaredých škvŕn. Ktoré to sú? Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa akné objavuje, je problém s hormónmi. Tento problém zase môže byť spôsobený problémami súvisiacimi s vekom.

Aj keď sa to často stáva počas pubertálneho veku, ktorý je často spojený s výbuchom hormónov a mnohými škvrnami akné v celom tele, v prípade akné u dospelých je to často spôsobené hormonálnymi zmenami alebo antikoncepčnými tabletkami.
Rovnako ako príčiny akejkoľvek choroby alebo len príčiny čohokoľvek, čo dostaneme a čo súvisí s naším telom, akné môže byť spôsobené buď vnútornými alebo vonkajšími faktormi. Začnime s dôrazom na vnútorné príčiny akné u dospelých.

Vnútorné príčiny akné u dospelých

Vnútorné príčiny akné u dospelých môžu byť naozaj škodlivé a zlé - len neviete, odkiaľ pochádzajú!

Ak sú vonkajšie príčiny akné do určitej miery predvídateľné, vnútorné príčiny akné dospelých sa môžu skutočne objaviť bez dôvodu - môže sa zdať, že dodržiavate všetky hygienické pravidlá, pravidelne sa sprchujete a po športovom tréningu ste si celkom vedomí obsahu kozmetiky, ktorú používate a nepoužívate príliš veľa rôznych krovín, ale každopádne akné škvrny sa objavujú znova a znova.

Internal causes of acne
Vnútorné príčiny akné
Vnútorné príčiny akné dospelých možno zhrnúť takto:

  • Hormóny. Hormóny spojené s akné sa nazývajú androgény. Pôvodne ide o mužské hormóny, ale všetky ženy ich do určitej miery majú. A najmä je pravdepodobné, že budete mať vysokú hladinu androgénov, ak ste v dospievaní. Niektoré hormonálne prípravky môžu tiež zvýšiť hladinu hormónov vo vašom tele - konkrétne antikoncepčné pilulky. Androgény sú zvyčajne zodpovedné za produkciu mazu, ktorý môže byť pomenovaný ako ďalšia príčina kožného akné.
  • Výroba mazu. Hormóny môžu zvýšiť funkciu mazových žliaz umiestnených v celom tele a vyvíjajúceho sa mazu (alebo oleja alebo mastnoty). Vysoká produkcia mazu môže byť pre pokožku príliš veľká a v tomto prípade olej nielen maže pokožku (tj druh vytvárania ochrannej vrstvy na koži), ale tiež vypĺňa póry pokožky a týmto spôsobom sa objavujú pupienky, škaredé vonku a mastné vo vnútri.
  • Baktérie. Propionibacterium acnes sú baktérie žijúce na ľudskej koži. Tento zárodok môže vyvinúť biologicky aktívne látky, ktoré rozpúšťajú maz. V tomto prípade sa pokožka stáva zraniteľnou a vystavená vonkajším prispievateľom k akné. Takže tu môžeme vidieť symbiózu vonkajších a vnútorných príčin akné - "vnútorná" baktéria dáva predpoklady pre vonkajšie nebezpečenstvá.
  • Štvrtá príčina súvisí s niektorými abnormálnymi zmenami folikulov, ktoré môžu súvisieť aj s hormónmi. Niekedy folikuly rastú príliš veľa, takže akné môže byť vytvorené zo stien týchto kožných pórov pestovaných príliš veľa.

Vonkajšie príčiny akné u dospelých

Pozrime sa teraz na vonkajšie príčiny akné u dospelých, čo znamená tie, ktoré nesúvisia s hormónmi alebo aktivitou mazových žliaz alebo iných orgánov (všeobecne kvôli hyperaktivite tých istých hormónov sa tieto žľazy tiež stávajú hyperaktívnymi a ich agitácia spôsobuje tvorbu oleja vo veľkých množstvách, čo v dôsledku toho vyvoláva udusenie pórov a akné).

External causes of acne
Vonkajšie príčiny akné
Aké sú teda vonkajšie príčiny akné dospelých? Dá sa povedať, že niektoré z nich pochádzajú zo návykov a správania osoby, ktorá má akné, a ostatné v skutočnosti nezávisia od osoby. Napríklad také škodlivé návyky, ako je vyberanie a stláčanie akné, môžu byť pomenované ako jedna z najrozšírenejších príčin všetkých typov akné.

Ak budete dodržiavať takýto zvyk, budete sledovať uzavretý kruh - stláčanie akné často vedie k novému (alebo niekoľkým akné, alebo niečomu ešte horšiemu, ako sú zápaly a dokonca jazvy alebo pigmentácia kože).

Nesprávna starostlivosť o pleť dospelých

Zlá starostlivosť o pleť dospelých je tiež jednou z bežných vonkajších príčin akné - najmä pre ľudí, ktorí robia nejaký fyzický tréning alebo len žijú v horúcich krajinách. Je to preto, že pot je jedným z najsilnejších spúšťačov výskytu akné.

Druhú skupinu tvoria prevažne environmentálne faktory - vysoká prašnosť pracovísk , žiarenie, ako aj nevhodné kozmetické pomôcky, zlé dedičstvo atď. Vo väčšine prípadov sú tieto faktory veľmi ťažké alebo dokonca nemožné odstrániť.

Avšak, jeden môže vždy znížiť príčiny dospelých akné a zabrániť tomuto kožnému problému.
Prevencia je jednoduchšia ako lieky - toto univerzálne pravidlo platí aj pre akné. Samozrejme, ak odstránite akýkoľvek faktor, ktorý môže spôsobiť akné a ktorý závisí od vás - urobíte rozhodujúci krok vpred vo svojom boji.

Make-up a akné dospelých

Existuje nejaká súvislosť medzi make-upom a akné? Áno, make-up je jednou z príčin akné dospelých. Nie je to nejaký pocit alebo niečo také. Je to celkom zaužívaný fakt a všetci ľudia, ktorí sa obávajú najmä o svoje kožné produkty a zdravie vo všeobecnosti, vedia o tom istom. Tu hovoríme hlavne o ženách, pretože určite všetky "problémy s make-upom" sa týkajú žien oveľa viac ako mužov.

Acne caused by makeup
Akné spôsobené make-upom
A každá žena by mala vedieť, aký make-up môže použiť, aby sa vyhla takým rozšíreným a nepríjemným problémom, ako je akné. Kozmetika, ktorá spôsobuje akné, je však napriek všetkému široko používaná a mnoho žien ju stále používa a sťažuje sa na akné len bez toho, aby vedeli, čo je príčinou ich problémov.

Akné spôsobené make-upom

V skutočnosti odpoveď, ako sa to často stáva, jednoducho leží na povrchu. Starostlivosť o vašu pokožku by nemala byť posadnutosťou, aj keď v niektorých prípadoch je to so ženami. Ale napriek tomu akné a "akné spôsobené make-upom" najmä majú tendenciu objaviť sa, ak je starostlivosť o pokožku dospelých nedostatočná... Alebo v podstate bez rúk.

Takéto fumbling správanie sa týka väčšinou ručné odstránenie akné, konkrétne stláčanie a vyberanie. Nesúvisí to však s našou hlavnou témou, aj keď sa stáva veľmi dôležitou z takmer rovnakých dôvodov.

What is non-obsessive skin care?
Čo je to nedisantná starostlivosť o pleť?
Čo máme na mysli tým, keď hovoríme o "nedisantnej starostlivosti o pleť"?

  • Kozmetika nesmie byť zmyslom života. Samozrejme, že je dobré vyzerať dobre, ale existujú prípady, keď sa nerobíme atraktívnejšími make-upom. Okrem toho, že vaša milovaná osoba sa môže zamilovať do niekoho iného, keď vás konečne vidí bez maquillage, môžete si nejako pokaziť pokožku.
  • Neodporúča sa používať príliš veľa peelingov - drhnú pokožku natoľko, že sa stáva príliš tenkou a zraniteľnou.
  • Pokúste sa vybrať make-up pre akné náchylnú pokožku. A príliš jemné prášky sa tiež neodporúčajú - chcete, aby sa tieto prášky dostali do všetkých mikroskopických otvorov na koži? Vyplnenie týchto otvorov (alebo pórov alebo folikulov) je jednoducho prvou fázou tvorby akné.
Existuje spojenie medzi make-upom a akné - a je to len jednoduchá ilustrácia. To isté platí pre kozmetiku obsahujúcu olej - hlavné činidlo na udusenie pórov.

Ako zabrániť príčinám akné dospelých?

Nepanikárte, ak máte zlú pokožku. Len dobre premýšľajte o príčinách akné dospelých a vyberte make-up pre akné náchylnú pokožku, aby sa zabránilo všetkým tým pupienkom.

Ak máte pleť náchylnú na akné, možno budete chcieť použiť make-up na skrytie pupienkov, ale v skutočnosti sa budete musieť starať o pokožku! Je lepšie použiť liečbu, aby sa zabránilo tomu, že sa objavia pupienky, ako skryť akné pod make-up.

Diétny plán na liečbu akné dospelých

Už sme preskúmali hlavné príčiny akné. Môžete si o nich prečítať aj na internete, to je isté. A ak ste o nich čítali a ak ste si prečítali tento článok, pravdepodobne to môže znamenať, že vás tento problém vyrušuje a predstavuje pre vás životne dôležitý problém.

Väčšina z nás vie aspoň o niektorých spôsoboch liečby akné. Ak ste sa zaujímali o príčiny akné, možno ste si prečítali niečo o ich odstránení. A mali by ste vedieť, že prevencia je lepšia ako liečba a určite lepšia ako ústup. Čo môže byť pre vás nové, je, že vaša strava môže mať vplyv na vašu pokožku, takže možno budete chcieť urobiť úpravy vo vašej strave , aby ste zabránili akné dospelých!

Diéta na liečbu akné

Môžete zabrániť vzniku akné alebo upevniť proces ich eliminácie rôznymi prostriedkami, ale správny diétny plán pre liečbu akné je jedným z najčastejšie používaných a účinných spôsobov.

Diet for Acne Treatment
Diéta na liečbu akné dospelých
Ide o to, že mnohí ľudia majú deficit rôznych vitamínov a životne dôležitých minerálov vo svojich organizmoch. V dôsledku toho sa ich imunitná rezistencia znižuje. Niektoré minerály a vitamíny sú životne dôležité pre pokožku - a samozrejme, keď ich nemáte dostatok, pokožka sa stáva slabšou proti vonkajším vplyvom. Takže tu vám môže pomôcť správna strava.

Správny diétny plán pre liečbu akné neznamená, že by ste mali dodržiavať nejakú špeciálne navrhnutú stravu a vyhnúť sa konzumácii mäsa a tukov alebo niečoho podobného. To znamená len zdravé jedlo s dostatočným množstvom vitamínov a minerálov potrebných pre pravidelný vývoj pokožky (určite by ste nemali zabúdať na iné časti tela).

Takže len zvoliť dobrú stravu a akné bude vzácnym hosťom vo vašom živote. To je samozrejme vec, ktorú chcete nasledovať.
Pokúste sa vylúčiť rýchle občerstvenie z vašej výživy. Tieto hamburgery a koly vás nebudú kŕmiť príliš veľkým množstvom životne dôležitých vitamínov a okrem toho je to užitočné pre udržanie stabilnej hmotnosti.

Zdravý životný štýl pre liečbu akné

Samozrejme, fajčenie je zakázané (určite fajčenie nie je vaša výživa, ale napriek tomu súvisiaci a životne dôležitý problém). Pitie alkoholu by malo byť obmedzené. Používajte viac zeleniny (najmä čerstvej), nahraďte kolu a alkoholické nápoje šťavami.

Toto je základný diétny plán pre liečbu akné, ale ak si vyberiete zdravý životný štýl a správne lieky na zastavenie akné, zbavíte sa akné raz a navždy!

Ako liečiť akné dospelých?

Ako liečiť akné dospelých? Bez ohľadu na to, čo dávate prednosť, mali by ste sa držať ďalej od drhnutia alebo praskania alebo trenia akné. Ten je veľmi častý medzi teenagermi, ale v prípade akné dospelých sa to tiež stáva často. Nazvime to druhým prístupom. V skutočnosti, ručné odstránenie akné vám môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Najhoršie je, že môžete ľahko dostať infekciu cez malú ranu, ktorú urobíte na koži.

Avoid Acne Squeezing!
Vyhnite sa ručnému stláčaniu akné!
Miesto, kde ste odstránili akné bude zapálené a napučiavať. V niektorých prípadoch môžu jazvy zostať - chápete, že to bude ťažká platba za vaše činy. Najmä ak hovoríme o akné na tvári - v každom prípade si uvedomíte, že jedna biela škvrna na tvári, ktorá zmizne (samozrejme, pravdepodobnejšie, ak na ňu aplikujete nejakú liečbu) v niektorých dňoch nestojí za jazvy, ktoré budú definovať váš vzhľad vo zvyšku vášho života.

Takže, aj keď ste predtým vyskočili nejaké akné a to bolo šťastie a bolo to v poriadku a nemáte žiadnu infekciu - nemyslite si, že sa to bude opakovať znova a znova a že všetko akné musí byť vyskočené / vyčistené.

Lieky na liečbu akné

Nie je také ľahké nájsť vhodnú liečbu akné. Mnoho trpiacich ľudí hľadá lieky na liečbu akné a nie všetci z nich sú takí úspešní pri hľadaní samotného lieku, ktorý je užitočný a má skutočne prírodný pôvod.

V skutočnosti existujú prípravky, ktoré sú považované za prírodné a bezpečné a nemajú veľa alebo dokonca nemajú žiadne vedľajšie účinky. Existujú však aj lieky na liečbu akné s preukázaným účinkom, stále nie tak bezpečné ako prírodné. Medzi ne patria retinoidy, izotretinoín a samozrejme benzoylperoxid.

Lieky na predpis na báze benzoylperoxidu

Benzoylperoxid je komplexný akčný liek, jeden z mnohých liekov na liečbu akné. Používa sa na liečbu akné už mnoho rokov a v súčasnosti sa vyrába pod rôznymi názvami a rôznymi ochrannými známkami (napríklad Clearasil je jedným z najčastejšie známych). Komplexné pôsobenie benzoylperoxidu sa prejavuje v jeho vplyve na rast a vývoj baktérií a na pokožku.

Prípravok inhibuje rast niektorých choroboplodných zárodkov a ostatné sú ním jednoducho zabité.
Účinok na pokožku sa vykonáva oxidáciou a škálovaním pokožky, čo bráni vzniku akné. Niektoré prípravky obsahujúce benzoylperoxid tiež absorbujú maz, čím zabraňujú uduseniu folikulov.

Benzoyl Peroxide Cream
Benzoylperoxidový krém
Benzoylperoxid môže mať rôznu koncentráciu v lieku, ktorý sa chystáte použiť, najčastejšie sa používajú koncentrácie 2,5%, 5% a 10%. Samozrejme, prípravok obsahujúci viac benzoylperoxidu je silnejší a má silnejší účinok, ale nebudete mať lepší účinok, ak použijete najsilnejší.

Prírodná liečba akné dospelých

Je lepšie začať od prírodných liekov na liečbu akné, nie v závislosti od závažnosti vášho ochorenia, a potom, ak máte pocit, že by sa mala aplikovať väčšia dávka prípravku a pôvodne použitá nie je dostatočná, vezmite silnejší.

Natural Treatment of Adult Acne
Prírodná liečba akné dospelých
Ale v každom prípade je lepšie poradiť sa s lekárom, aby nedošlo k poškodeniu dobrými úmyslami. Ide o benzoylperoxid, ktorý má niektoré vedľajšie účinky, ktoré súvisia najmä so sušením pokožky. Takže máte riziko, že budete mať príliš suchú pokožku po nepríjemnej aplikácii prípravku, čo môže viesť k akné znova.

Účinná liečba akné dospelých

Často sa stáva, že po odhalení akné ľudia bežia k lekárom (dermatológom, kozmetológom) so žiadosťami o pomoc. To je rozumnejšie - každopádne špecialista vám môže dať lepšiu radu a odporučiť účinnú liečbu akné dospelých.

Hlavná vec je, že sa nemusíte poradiť s lekárom zakaždým, keď máte akýkoľvek kožný problém. Ale starostlivá pozornosť na stav vášho zdravia je vždy pozitívnym spôsobom života. Môžete zabrániť akné skôr, než sa objaví, takže naozaj nebudete musieť hľadať žiadnu liečbu pre dospelých akné, ani zvoliť akýkoľvek váš prístup.

Zistite, ako liečiť akné dospelých 


comments powered by Disqus