Domovská stránka  /   Zdravie a krása  /  Hormonálne akné dospelých

Dospelé hormonálne akné: príčiny a liečba

Článok od <em>Strediska pre starostlivosť o zdravie</em>Článok od Strediska pre starostlivosť o zdravie

© Jennifer Greenwood (2022-07-21)
Dospelé hormonálne akné: príčiny a liečba Odborníci hovoria, že akné je spôsobené hormónmi, ale doteraz neboli vykonané žiadne vážne vyšetrenia tohto javu. Výskum uskutočnený nedávno zistil, že takmer 50% všetkých žien sa stretáva s dospelými akné počas celého týždňa pred menštruačným cyklom.

Čo je zaujímavé na dospelých hormonálne akné , je skutočnosť, že nemôžu byť liečené obvyklými terapeutickými metódami. Lokálne antibiotiká a lokálne retinoidy sú v tomto prípade zbytočné. Venujte pozornosť nasledujúcim faktom na identifikáciu hormonálneho akné:

 • Akné sa vyskytlo prvýkrát v dospelom veku;
 • Erupcia akné sa zintenzívňuje pred menštruáciou;
 • Správa o nepravidelnej menštruácii;
 • Nadmerne aktívne mazové žľazy v oblasti tváre;
 • Hirsuties (zvýšená hladina vlasov na tvári alebo dokonca vlasov na netypických miestach);
 • Zvýšená hladina niektorých mužských hormónov v krvi.

Čo je hormonálne akné pre dospelých?

Hormonálne akné alebo dospelé hormonálne akné je tiež známe ako akné vulgaris je spôsobené v dôsledku narušenia stavu kože, ku ktorému dochádza v dôsledku nadprodukcie androgénnych hormónov v tele. Testosterón alebo androgén je hlavným pohlavným hormónom, ktorý sa nachádza u mužov aj žien. Dospelé hormonálne akné je spôsobené nadmernou produkciou androgénu v tele.

Androgénne hormóny majú tendenciu stimulovať mazové žľazy, ktoré produkujú vysoké množstvo prírodného oleja alebo mazu v koži. Tento vytvorený maz sa zhromažďuje vo vlasových póroch alebo folikuloch a neskôr sa zmieša s odumretými bunkami a baktériami, čo vedie k tvorbe škvŕn alebo pupienkov.

Hormonálne akné je celkom bežné, že sa objaví počas puberty, ale v určitých prípadoch sa môže naďalej objavovať u starších ľudí. Je tiež vidieť, že dospievajúci alebo dospievajúci trpia viac hormonálnym akné kvôli hormonálnym zmenám , ktoré sa podieľajú na ich tele počas tejto doby.

Aj počas tohto obdobia je hormonálne akné viditeľnejšie u mužov v porovnaní so ženami, pretože muži produkujú viac testosterónu ako ženy. Zatiaľ čo ženy môžu trpieť viac takýmto akné počas prirodzených cyklov, ktoré podstupujú, ktoré zahŕňajú tehotenstvo, menštruáciu a menopauzu.

Vývoj hormonálneho akné dospelých

Zatiaľ čo niektorí dospelí môžu začať rozvíjať svoje akné až od svojich 20. alebo 30. rokov, zdá sa, že určité množstvo z nich ho nikdy neprerastie a prechádza do dospelosti s rovnakými breakouts. Je to spôsobené zmenami hormonálnej hladiny. Keď sa žena blíži k svojmu obdobiu, hladina estrogénu klesá. Vaječníky po ovulácii produkujú progesterón a tento hormón stimuluje mazové žľazy. Akné prichádza v dôsledku toho.

Development of Adult Hormonal Acne
Niektoré tehotné ženy sú postihnuté hormonálne spôsobeným akné. Počas tretieho trimestra ich mazové žľazy zvyšujú produkciu oleja, čo spôsobuje časté vyrážky. Existujú ženy, ktoré trpia prepuknutím akné po menopauze, pretože hladina testosterónu sa zvyšuje, zatiaľ čo hladina estrogénu klesá.

Ako vidíte, dospelí môžu mať problémy s akné počas celého svojho života od puberty až po ich staré roky. Tieto problémy nemusia zmiznúť s vekom a môžu sa dokonca zhoršiť.
Ak chcete dosiahnuť skvelé výsledky, navštívte svojho dermatológa, ktorý vám pomôže nájsť najlepšiu liečbu akné.

Príčiny hormonálneho akné

Akné vyvolané hormonálnym vplyvom začína vo veku 20-25 rokov, niekedy je aktuálne pre dospievajúcich a niekedy ho môžu mať zrelé ženy. Dospelé akné pupienky sa zvyčajne objavujú na tvári, najmä na brade a čeľusti. Ale niekedy sú stopy akné na hrudi alebo chrbte. Bez ohľadu na skutočnosť, že hormonálne ovplyvnené akné dospelých je zriedka závažné a zvyčajne sa prejavuje ako malé zápalové uzliny a papuly, ženy trpiace touto chorobou si nemôžu pomôcť, ale pýtajú sa: ako to začína?

Je známe, že naše nadobličky začínajú vytvárať androgén, dehydroepiandrosterón sulfát (DHEAS), keď sme ešte deti vo veku asi 10 rokov. Aj pri prerazení puberty začínajú v ženských telách pôsobiť ďalšie dva androgény, takzvané "mužské" hormóny, dehydrotestosterón (DHT) a testosterón. Všetky stimulujú mazové žľazy, aby produkovali viac prírodného oleja alebo mazu pokožky.

To je dôvod, prečo toľko teenagerov trpí mastnou pokožkou a akné. A chlapci, ktorí majú viac "mužských" hormónov, trpia dospievajúcim akné častejšie ako dievčatá.
Na rozdiel od akné dospelých, teen akné je často ľahko liečiteľné.
Hladina hormónov je veľmi flexibilná v mladých telách. Liečba prvej línie pomôže vo väčšine prípadov a zahŕňa ako lokálne retinoidy a benzoylperoxid, podporované perorálnymi antibiotikami.

Ale po počiatočnom zlepšení môže prísť obdobie, keď sa hormonálna hladina zmení a telo prestane reagovať na liečbu. V takýchto prípadoch by sa mal zmeniť postup liečby hormonálneho akné dospelých a často sa odporúča vyskúšať prírodné pilulky na hormonálne akné.

Bežné faktory, ktoré spúšťajú hormonálne akné u dospelých

Tam sú niektorí ľudia, ktorí môžu zažiť viac hormonálne akné v dôsledku dedičných faktorov.

Ako sme už spomenuli, puberta je ďalším faktorom, ktorý môže vyvolať hormonálne akné. Puberta je vekové obdobie, počas ktorého adolescenti dosahujú sexuálnu zrelosť a stávajú sa schopnými reprodukcie. Telo (muži aj ženy) v tomto období prechádza mnohými hormonálnymi zmenami. Mužské telo v porovnaní so ženami produkuje nadmerné androgénne hormóny, ktoré sú zodpovedné za tvorbu pupienkov alebo kožných škvŕn. Ženy na druhej strane tiež trpia hormonálnym akné v dôsledku nerovnováhy hormónov v tele.

Factors That Trigger Hormonal Acne in Adults
Faktory, ktoré spúšťajú hormonálne akné u dospelých
Ale najbežnejšie faktory, o ktorých je známe, že spúšťajú hormonálne akné u dospelých , zahŕňajú:

 • Nedostatok minerálov a vitamínov - Je zrejmé, že vitamíny a minerály zohrávajú pozitívnu úlohu pri udržiavaní rovnováhy hormónov v našom tele. Preto absencia rôznych minerálov a vitamínov v bežnej strave môže spôsobiť, že telu chýba zvýšená imunita, ktorá je potrebná na to, aby telo bojovalo proti vírusom a infekciám, na ktoré je telo náchylné.
 • Stres - Stres z nadobličiek zvyšuje produkciu hormónov, a to ako u mužov, tak aj u žien. Reakcia spôsobená stresom je zodpovedná za zhoršenie stavu pokožky.
 • Nadmerný príjem cukrov a mastných potravín - Nadmerný príjem potravín, ktoré sú bohaté na cukry a tuky, môže tiež spôsobiť hormonálne akné u dospelých. Dôvodom príčiny akné je v podstate skutočnosť, že naše telo ukladá viac tuku, ktorý konzumujeme, ktorý neskôr upcháva v kožných póroch. Okrem toho vysoký príjem cukru môže spôsobiť zápaly na koži kvôli nadprodukcii inzulínu v tele.
 • Menštruácia, menopauza, tehotenstvo - Žena počas ovulácie, tehotenstva alebo menštruácie zažíva prudký pokles pohlavného hormónu estrogénu v tele. Tento pokles estrogénového hormónu je tiež sprevádzaný zvýšením testosterónu, ktorý ďalej spúšťa tvorbu akné vulgaris.
 • Akumulácia odumretej kože - Odumreté kožné bunky sú tiež zodpovedné za to, že spôsobujú kožné akné. Kožná bunka, ktorá sa zhromažďuje v póroch, sa mieša s kožným olejom (maz), aby viedla k kožným škvrnám alebo pupienkom.
 • Užívanie steroidov - Nadmerné užívanie steroidov môže tiež spôsobiť hormonálne akné u dospelých. Užívanie steroidov zvyšuje produkciu testosterónu u mužov, čo ďalej vedie k nerovnováhe hormónov v tele a vedie k problémom súvisiacim s pokožkou.
 • Prítomnosť baktérií v kožných póroch - Prítomnosť baktérií vo vlasových folikuloch vedie k tvorbe pupienkov alebo tmavých škvŕn na tvári.

Liečba hormonálneho akné dospelých

Hormonálne akné u mužov aj žien môže byť liečené 2 nasledujúcimi určitými metódami: liečba bez lekárskeho predpisu a lieky na predpis.

Liečba bez lekárskeho predpisu pre dospelé hormonálne akné

Natural Treatment for Adult Hormonal Acne
Prírodná liečba hormonálneho akné pre dospelých
 • Mydlo a voda - Jemné čistenie tváre mydlom a vodou 2 krát denne môže pomôcť pri správnej liečbe hormonálneho akné. Ťažké, malo by sa mať na pamäti, že táto liečba hormonálneho akné dospelých nevyčistí už existujúce akné na koži, ale zníži vplyv zápalu spôsobeného akné.
 • Čistiace prostriedky - Čistiace prostriedky často obsahujú kyselinu glykolovú, benzoylperoxid, kyselinu salicylovú a síru, ktoré sú užitočné pri liečbe akné. Je potrebné vyhnúť sa nadmernému používaniu čistiacich prostriedkov, pretože by mohlo dokonca poškodiť pokožku alebo spôsobiť iné kožné problémy.
 • Kyselina salicylová - Abnormálne vylučovanie buniek môže byť kontrolované na koži pomocou kyseliny salicylovej. Kyselina však nemá žiadny vplyv na produkciu mazu a tiež nezabíja žiadne baktérie. Kyselina je zodpovedná za uvoľnenie pórov , aby sa zabránilo léziám v prípade miernejšieho akné.
 • Alkohol a acetón - Acetón pomáha pri odstraňovaní oleja z povrchu pokožky, zatiaľ čo alkohol sa používa ako mierne antibakteriálne činidlo. Oba činidlá sa používajú spoločne na vysušenie pokožky a zvyčajne majú malý vplyv na akné.
 • Síra - Síra je zložka, ktorá sa používa v mnohých liekoch na akné v kombinácii s inými látkami, ako je kyselina salicylová a alkohol. Pretože má len okrajový účinok na akné; síra nie je všeobecne odporúčaná dermatológmi pre liečbu hormonálneho akné dospelých.
 • Benzoylperoxid - V prípade mierneho akné môže lekár odporučiť liečbu hormonálneho akné s neskripčným liekom s určitým množstvom benzoylperoxidu. Benzoylperoxid pomáha pri ničení baktérií, ktoré spôsobujú problémy s akné. Ak chcete udržať akné na uzde, zlúčenina sa musí používať nepretržite po dobu najmenej štyroch týždňov. Na rozdiel od iných voľnopredajných predpísaných produktov neovplyvňuje produkciu mazu a akné sa vráti, keď prestanete používať zlúčeninu. Nadmerné používanie benzoylperoxidu môže spôsobiť suchosť pokožky alebo podráždenie pokožky; preto je potrebné dbať na čas aplikácie roztoku.
 • Lokálny retinoidný gél - Lokálny retinoidný gél je užitočný pri znižovaní zápalu a opuchu kože, ako aj pri zvyšovaní rastu buniek. Gél zastaví nové pupienky, aby sa vytvorili na koži. V porovnaní s inými nepredpísanými liečbami hormonálneho akné môže lokálny retinoidný gél trvať 8-12 týždňov, kým sa prejavia požadované výsledky.
 • Zelený čaj - Zelený čaj môže byť konzumovaný na zníženie úrovne zápalu v tele. Okrem dodržiavania miestnej praxe režimu starostlivosti o pleť je možné zvážiť pitie niekoľkých šálok zeleného čaju denne, aby ste automaticky dodali energiu pokožke.
 • Bylinné pilulky na hormonálne akné - Na trhu sú k dispozícii stovky bylinných, organických a prírodných piluliek na hormonálne akné , ktoré zaručujú poskytnutie účinného riešenia, ako sa zbaviť hormonálneho akné. Časť týchto piluliek na hormonálne akné však pravdepodobne nebude mať veľa výhod, pretože akonáhle ich prestanete užívať, akné sa po určitom časovom rozpätí opäť objaví.

Liečba na predpis pre dospelých hormonálne akné

Prescription Treatment for Adult Hormonal Acne
Liečba na predpis pre dospelých hormonálne akné
 • Retinoidy alebo deriváty vitamínu A - Tento typ liekov je k dispozícii ako perorálne pilulky na hormonálne akné a lokálne pleťové vody. Tieto lieky pomáhajú pri odstraňovaní stredne ťažkého až ťažkého akné normalizáciou pokožky. Retinoidy môžu byť použité v kombinácii s inými produktmi na liečbu hormonálneho akné pre dospelých, ako sú perorálne antibiotiká a benzoylperoxid na upevnenie účinku odstránenia akné. Hoci lokálne retinoidy nemajú veľa vedľajších účinkov, ich použitie sa neodporúča dojčiacim alebo tehotným ženám. Menšie vedľajšie účinky, ktoré sú spojené s týmto produktom, zahŕňajú suchosť, začervenanie a svrbenie pokožky.
 • Kyselina azelaová - Tento liek má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti , ktoré pomáhajú zbaviť sa hormonálneho akné. Gél alebo krém sa tiež používa na liečbu iného typu stavu, ktorý je všeobecne známy ako Rosacea.
 • Perorálna antikoncepcia - Lekári často odporúčajú ženám antikoncepčné pilulky na zníženie účinku mužských hormónov testosterónu na akné stúpajúce na pokožku. Tieto antikoncepčné prostriedky sú limitované len pre pacientky a vykazujú požadované výsledky v časovom období 3 až 4 mesiace. Niektoré z vedľajších účinkov spojených s antikoncepčnými tabletkami na hormonálne akné zahŕňajú nevoľnosť, citlivosť prsníkov, prírastok hmotnosti a krvné zrazeniny.
 • Spironolaktón - Tento liek sa používa najmä na blokovanie pôsobenia telesných hormónov na olejové žľazy prítomné na koži. Tento typ liekov je užitočný pre ženy, ktorých akné sa zhoršuje v čase menštruácie.
Prečítajte si viac o liečbe akné dospelých 


comments powered by Disqus